Zrównoważony styl życia a zdrowie prostaty przez cały rok: jakie nawyki warto wprowadzić?

Redakcja

16 lipca, 2024

Chociaż mężczyźni statystycznie mniej dbają o swoje zdrowie, to dzięki aktywności lekarzy i kampanii społecznych zwiększa się świadomość na temat męskich chorób. Podkreśla się tu współudział profilaktycznych badań oraz wprowadzenia korzystnych zmian w stylu życia. Na co warto zwrócić uwagę?

Jakie są najczęstsze problemy związane z prostatą?

Dwa najczęstsze schorzenia gruczołu krokowego to rak prostaty i łagodny przerost prostaty. Na pewnym etapie oba schorzenia mogą dawać podobne dolegliwości, które określa się mianem objawów ze strony dolnych dróg moczowych (ang. LUTS – lower urinary tract symptoms). Zaliczamy do nich m.in.

  • częstomocz,
  • trudność z rozpoczęciem mikcji,
  • osłabienie strumienia moczu i przerywany strumień moczu,
  • kroplowy wyciek moczu po mikcji,
  • uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza,
  • nietrzymanie moczu,
  • zatrzymanie moczu. [1], [2]

Styl życia a zdrowie prostaty

Jest wiele aspektów życia i codziennych wyborów, które mogą wpływać na zdrowie prostaty. Przyjrzyjmy się czterem nawykom, które warto wprowadzić już dziś.

  1. Aktywność fizyczna dla zdrowia prostaty.

Regularna aktywność fizyczna o niskim lub umiarkowanym stopniu wzmacnia krążenie krwi w całym organizmie. Wpływa to korzystnie na zaopatrywanie prostaty w składniki odżywcze. Ponadto pomaga w zredukowaniu tkanki tłuszczowej, zapobiega zaparciom i wzmacnia mięśnie dna miednicy, co pomaga w zapobieganiu lub zredukowaniu objawów z prostaty.

  1. Dieta dla zdrowia prostaty.

Dobrze zbilansowana dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy jest kluczowa dla prawidłowej budowy i funkcjonowania ciała. Zrezygnuj ze słodyczy i tłustych potraw na rzecz pokarmów zdrowych i bogatych w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Regularnie sięgaj po ryby morskie, orzechy i nasiona, które są źródłem kwasów omega-3. Mają one prawdopodobne działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na raka prostaty. [3]

  1. Rezygnacja z używek dla zdrowia prostaty.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu zaburzają strukturę DNA w komórkach. Może to doprowadzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych i rozrostów nowotworowych. Ten proces nie omija również prostaty. Rezygnując z alkoholu i papierosów, możesz zapobiec rakowi gruczołu krokowego. [4]

  1. Badania profilaktyczne dla zdrowia prostaty.

Mężczyźni już od około 45. roku życia powinni poddawać się regularnym badaniom u urologa. Zalecane badania to oznaczenie markeru PSA we krwi oraz badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Badania są w stanie określić budowę i funkcję prostaty. Dzięki regularnej ocenie prostaty możliwe jest włączenie odpowiedniego leczenia jej schorzeń we wczesnym stadium, które nie daje jeszcze uporczywych dolegliwości. To, jak leczyć prostatę, ustalisz z urologiem.

Coraz więcej mężczyzn pragnie zawalczyć o swoje zdrowie i podniesienie jakości życia. Badania pokazują, że wprowadzenie niektórych nawyków do codzienności może poskutkować poprawieniem funkcji prostaty i zapobiegać jej chorobom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1]       S. Gravas i in., „From BPH to male LUTS: a 20-year journey of the EAU guidelines”, Prostate Cancer Prostatic Dis, lip. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00700-3.

[2]       „Objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Sposób postępowania u mężczyzn w starszym wieku”. Dostęp: 30 maj 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/131185

[3]       G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

[4]       „Alimentary Pharmacology & Therapeutics | Pharmacology Journal | Wiley Online Library”. Dostęp: 30 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/apt.13511

Materiał sponsorowany.

Polecane: