Rola diety a zdrowie prostaty: jakie produkty są korzystne dla mężczyzn?

Redakcja

18 grudnia, 2024

Dobrze zbilansowana dieta, w której nie brakuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów jest ważna dla ogólnego zachowania zdrowia. Czy to, co jesz, ma znaczenia dla zdrowia Twojej prostaty? Jakie produkty mogą wspierać leczenie prostaty i ograniczać objawy związane z jej przerostem? Sprawdź!

Dieta a utrzymanie właściwej masy ciała

Odpowiednia kaloryczność spożywanych przez Ciebie posiłków pozwala na utrzymanie odpowiedniej masy ciała lub może być składnikiem terapii odchudzającej. Dlaczego jest to tak istotne w kontekście zdrowia prostaty? Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej i miednicy mniejszej może uciskać na naczynia tętnicze, które doprowadzają składniki odżywcze do narządów moczowo-płciowych i na naczynia żylne, których zadaniem jest odbieranie produktów przemiany materii. Utrudniony przepływ krwi może upośledzać pracę prostaty i nasilać objawy związane z oddawaniem moczu.

Jedną z często zalecanych diet celem zrzucenia zbędnych kilogramów i utrzymania zdrowej masy ciała jest dieta śródziemnomorska. Produkty wchodzące w skład jej jadłospisu mają działanie wspierające pracę prostaty.

Zdrowie prostaty – co jeść?

Jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie mężczyzny, któremu zależy na dobrym funkcjonowaniu gruczołu krokowego?

  • Zdrowe źródła białka, tłuszczów i węglowodanów znajdziesz w daniach diety śródziemnomorskiej. Te składniki odżywcze są fundamentem do budowy mięśni i innych tkanek otaczających prostatę. Ich elastyczność i wytrzymałość zapewni dobrą pracę prostaty.
  • Witamina C jest substancją niezbędną do produkcji kolagenu, który odpowiada za elastyczność tkanek wokół narządów miednicy mniejszej. Witaminę C znajdziesz m.in. w owocach cytrusowych, kiwi i papryce.
  • Badania pokazują, że spożywanie kwasów omega-3 może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Szukaj ich w rybach, orzechach i nasionach.
  • Błonnik również odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia prostaty. Reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom, które mogą osłabiać mięśnie dna miednicy.
  • Tłuszcze zawarte w awokado mogą mieć działanie ochronne w przypadku przerostu prostaty. Dowody na ten efekt są wciąż badane przez naukowców.
  • Żurawina ma właściwości antybakteryjne względem dróg moczowych i może być zalecana jako dodatek w diecie u mężczyzn zmagających się z nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego.
  • Herbatki z moczopędnych ziół mogą sprawdzić się u mężczyzn zmagających się z infekcjami dróg moczowych, które towarzyszą łagodnemu przerostowi prostaty. [1], [2]

Zdrowie prostaty – holistyczne podejście

Pierwsze objawy chorób prostaty to znak, że należy zadbać o swoje zdrowie. Wizyta u lekarza rodzinnego czy u urologa skończy się zapewne na zaleceniach farmakologicznych, które obejmują leki tradycyjne (np. alfa-blokery, inhibitory 5-alfa reduktazy) i leki ziołowe (np. wyciąg z palmy sabałowej, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej). Mogą także zostać poczynione pierwsze ustalenia co do leczenia operacyjnego. Warto zadbać o całokształt zdrowia i przyjrzeć się swojej diecie i aktywności fizycznej. Porzuć używki, zadbaj o zdrowy sen i kontroluj stres w swoim życiu.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1]       G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

[2]       „Avocado Oil (Persea americana) Reduces Epithelial Proliferation on Benign Prostatic Hyperplasia: Journal of the American Nutrition Association: Vol 42 , No 8 – Get Access”. Dostęp: 5 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/27697061.2023.2179552

Artykuł promocyjny.

Polecane: