Wakacje to czas na relaks i odpoczynek. Niestety, nawet te przyjemne chwile mogą być zaburzone przez ból wynikający z różnych wypadków czy dolegliwości. Co może przytrafić się w czasie urlopu? Sprawdź, jakie preparaty spakować do apteczki na wakacyjny wyjazd, żeby szybko poradzić sobie z bólem.
Co może wywołać ból na wakacjach?
Do najczęstszych przyczyn bólu na wakacjach należą różnego rodzaju urazy – przeciążenia, skręcenia czy zwichnięcia stawów, a także skaleczenia skóry. Ponadto większa niż zwykle aktywność fizyczna, wynikająca np. z intensywnego zwiedzania, może spowodować nadwyrężenie i ból mięśni.
Sama zmiana klimatu wywiera wpływ na organizm. Wraz z odwodnieniem, które często zdarza się przy wysokim temperaturach, może wywołać ból głowy. Jego pojawieniu się sprzyja także stres odczuwany w związku z organizacją wyjazdu.
W krajach egzotycznych problem mogą stanowić dolegliwości wynikające ze zmiany diety lub zatrucia pokarmowego – ból brzucha i biegunka. Ponadto wakacje oznaczają też opalanie, co często kończy się oparzeniem słonecznym.
Co warto spakować do wakacyjnej apteczki?
Przemyślana wakacyjna apteczka pozwala szybko zareagować w wielu sytuacjach. Przede wszystkim zabierz ze sobą lek przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty, zawierający np. deksketoprofen. To preparat stosowany w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, który zaczyna działać po ok. 30. minutach od podania.
Deksketoprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenaz, które produkują cząsteczki prozapalne – prostaglandyny. Odpowiadają one za rozwój objawów stanu zapalnego, takich jak ból, obrzęk, ocieplenie tkanek i zaczerwienienie skóry. Zablokowanie ich syntezy może złagodzić np. ból głowy, mięśni czy dolegliwości wynikające z urazu[1].
Oprócz leków przeciwbólowych nie zapomnij o preparatach stosowanych w leczeniu zatrucia pokarmowego. Spakuj środek na biegunkę, np. loperamid hamujący perystaltykę jelit, a także elektrolity, które przydadzą się także w przypadku odwodnienia wywołanego upałem. Zaopatrz się też w preparat łagodzący oparzenia słoneczne, np. żel aloesowy.
Jak zapobiec bólowi na wakacjach?
Warto mieć przy sobie preparaty, które szybko złagodzą ból, jednak jeszcze lepiej byłoby w ogóle go uniknąć. Chociaż nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, części z nich możesz zapobiec. Spójrz, na co warto zwrócić uwagę przed i podczas urlopu:
- pamiętaj o nawadnianiu – upał wymaga picia większej ilości płynów niż zwykle, dlatego nie rozstawaj się z butelką wody. Możesz także wspomóc się elektrolitami,
- stosuj probiotyki – zaleca się przyjmowanie dobrej jakości probiotyku na tydzień przed oraz w trakcie wyjazdu do krajów egzotycznych. W ten sposób pomagasz swojemu układowi trawiennemu poradzić sobie z nową dietą,
- jedz posiłki z wiarygodnych źródeł – zwracaj uwagę zwłaszcza na higienę podczas ich przygotowywania. Ponadto w niektórych krajach zaleca się pić tylko wodę butelkowaną,
- zadbaj o odpoczynek – historyczne miejsca aż się proszą o zwiedzanie, jednak dostosuj aktywność fizyczną do swojej kondycji. W ten sposób możesz uniknąć niepotrzebnego urazu czy nadwyrężenia mięśni,
- opalaj się z głową – aplikuj krem z filtrem SPF i unikaj słońca w godzinach szczytu. Dzięki temu nabędziesz piękną opaleniznę bez oparzeń słonecznych[2].
Ból potrafi pokrzyżować najlepsze wakacyjne plany, jednak powyższe wskazówki pomogą Ci szybko się z nim rozprawić. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu, dzięki któremu możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
,,To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie
przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.”
[1] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.
[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/10-zasad-bezpiecznych-wakacji [dostęp 31.05.2024].
Materiał sponsorowany.