Jakie są wymagania by zostać instruktorem boulderingu?

Redakcja

1 stycznia, 2024

Jakie umiejętności powinien posiadać instruktor boulderingu?

Aspirujący instruktorzy boulderingu powinni być bardzo silni i elastyczni, ponieważ prawdopodobnie będą zauważać innych wspinaczy na wymagających trasach. Instruktorzy boulderingu muszą być w stanie złapać spadających wspinaczy, ale nigdy nie powinni ich podnosić. Instruktorzy boulderingu powinni być w stanie prowadzić wspinaczy i zauważać ich w tym samym czasie. Biorąc pod uwagę ich znaczenie, instruktorzy boulderingu powinni utrzymywać swoje umiejętności na wysokim poziomie poprzez regularne wspinanie i branie udziału w kursach, aby być na bieżąco z trendami w branży i najlepszymi praktykami. Instruktorzy boulderingu powinni również posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne, ponieważ będą musieli uczyć nowych wspinaczy jak korzystać ze sprzętu i bezpiecznie poruszać się po trasach o różnym stopniu trudności. Instruktorzy boulderingu powinni również posiadać gruntowną wiedzę na temat pierwszej pomocy, ponieważ wypadki mogą się zdarzyć na ścianie wspinaczkowej i powinni być w stanie udzielić podstawowej pomocy medycznej w razie potrzeby. Aby zostać instruktorem boulderingu w Polsce, aspirujący instruktorzy muszą wykazać się wszystkimi tymi umiejętnościami.
bouldering instruktor

Jakie kursy należy odbyć by zostać instruktorem boulderingu?

Instruktorzy boulderingu powinni najpierw ukończyć kurs dotyczący nauczania wspinaczki halowej. Kurs ten pomoże aspirującym instruktorom wczuć się w środowisko klasowe i da im możliwość przećwiczenia tego, co będą musieli wiedzieć, gdy zaczną instruować. Ponadto powinni wziąć udział w kursie dotyczącym zarządzania ryzykiem i oceny we wspinaczce. Kurs ten wyposaży aspirujących instruktorów w wiedzę potrzebną do utrzymania bezpieczeństwa zajęć i podkreśli jak ważne jest uwzględnienie takich czynników jak sprzęt asekuracyjny i kondycja wspinaczy podczas planowania zajęć. Jeśli to możliwe, aspirujący instruktorzy powinni również wziąć udział w kursie dotyczącym nauczania wspinaczki zewnętrznej i/lub wspinaczki z przewodnikiem. Kursy te pomogą aspirującym instruktorom zrozumieć niuanse wspinaczki zewnętrznej, w tym jak warunki pogodowe mogą wpłynąć na trudność dróg, jak używać sprzętu wspinaczkowego w plenerze i jak uczyć wspinaczki zewnętrznej. Ze względu na ich znaczenie, kursy te mogą być oferowane w kilku różnych miejscach.

Jak zacząć pracę jako instruktor boulderingu?

Aby rozpocząć pracę jako instruktor boulderingu w Polsce, aspirujący instruktorzy powinni najpierw znaleźć odpowiednią siłownię wspinaczkową. Idealnie byłoby, gdyby siłownia ta posiadała szeroki zakres tras boulderowych, w tym trudne i łatwe opcje dla wspinaczy na każdym poziomie umiejętności. Gdy aspirujący instruktorzy wybiorą siłownię, w której chcą pracować, powinni zapytać swojego kierownika o możliwość zostania instruktorem. Aby zostać instruktorem boulderingu, aspirujący instruktorzy prawdopodobnie będą musieli najpierw wziąć udział w kursie instruktażu wspinaczki halowej. Kurs ten zapewni aspirującym instruktorom całą wiedzę, której potrzebują, aby pomóc innym wspinaczom poprawić ich technikę i bezpiecznie poruszać się po trudnych drogach wspinaczkowych. Dodatkowo, aspirujący instruktorzy będą musieli posiadać certyfikat z zakresu pierwszej pomocy. Dzięki temu certyfikatowi pracodawcy będą wiedzieć, że są oni przygotowani do udzielenia podstawowej pomocy medycznej w razie wypadku.

Polecane: